Crowdfunding

Crowdfunding

Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) to koncepcja finansowania projektów przez osoby deklarujące zainteresowanie danym przedsięwzięciem. Wykorzystywany bywa do wsparcia różnorodnych celów – od nagrań muzycznych, produkcji filmów i gier komputerowych, poprzez inicjatywy lokalnych społeczności (np. wyposażenie osiedlowej świetlicy), aż po badania i eksperymenty naukowe. Specyficzną cechą takiego finansowania jest to, że projektodawcy w zamian za wsparcie mogą deklarować określony sposób wynagrodzenia za dokonane wpłaty. Jego forma może być uzależniona od wysokości wpłaty. Niekiedy jest symboliczne, a często oznacza po prostu otrzymanie produktu, który ma być efektem realizacji danego projektu (np. płyty z filmem, jeśli projekt polega na wyprodukowaniu filmu).

Idea crowdfundingu rozwinęła się dzięki Internetowi, jako medium umożliwiającemu przekazywanie informacji o podejmowanych projektach. Kluczową rolę w jej funkcjonowaniu odgrywają internetowe platformy, za których pośrednictwem można informować o swoich projektach i gromadzić środki. Najbardziej znanymi z takich platform są Kickstarter oraz Indiegogo, które powstały w latach 2008-2009. Specyficznie polskimi przykładami tego rodzaju rozwiązań są PolakPotrafi oraz MegaTotal.pl.


Cechy głównych platform crowdfundingowych

Kickstarter vs. Indiegogo

  • Kickstarter jest bardziej znaną platformą i dla wielu crowdfunding = Kickstarter.
  • Żeby korzystać z Kickstartera trzeba być rezydentem USA, Kanady lub Wielkiej Brytanii. Z Indiegogo można korzystać praktycznie z całego świata.
  • Kickstarter weryfikuje zgodność projektów ze swoimi wymaganiami, zaś Indiegogo dopuszcza wszystkie zgłoszone.
  • Kickstarter wymaga korzystania z systemu płatności Amazon.com podczas gdy Indiegogo akceptuje cztery najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych oraz PayPal.
  • Kickstarter pozwala na finansowanie tylko tych projektów, dla których cel (suma) zbiórki został osiągnięty, podczas, gdy Indiegogo umożliwia skorzystanie ze środków zebranych w niższej kwocie.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License